علت عرق کردن در خواب

یکی از بیماری های رایجی که در بسیاری از افراد اعم از زن و مرد وجود دارد تعریق شبانه می باشد که بسیار آزار دهنده نیز می باشد، منظور از بیماری حالتی از عرق کردن است که به دلیل گرمای زیاد و یا لباس گرم نمی باشد، بلکه فرد در حالت عادی در طول خواب آن قدر عرق می کند که حتی ملحفه روی تخت کاملا خیس می شود، اگر این اتفاق به طور مرتب برای شما رخ می دهد بهتر است برای دانستن دلیل آن به پزشک مراجعه کنید، زیرا دلایل مختلفی وجود دارد که میتواند باعث بروز این بیماری شود، در این مقاله قصد داریم درباره برخی از این دلایل توضیح دهیم.

دلایل تعریق شبانه چیست

همانطور که گفتیم اگر دمای هوای اتاق بسیار بالا باشد و یا لباس خیلی گرم در هنگام خواب پوشیده باشید عرق کردن امری طبیعی است، اما در حالت عادی عرق کردن زیاد در طول زمان خواب دلایل مختلفی میتواند داشته باشد و بعضی مواقع نشان دهنده نوعی بیماری می باشد که بهتر است آن را نادیده نگیرید، برخی از این دلایل عبارتند از :

دیابت و یا کاهش قند خون : افراد مبتلا به دیابت که انسولین و دارو مصرف میکنند در هنگام خواب با کاهش قند خون مواجه می شوند که این مساله باعث تعریق زیاد در بدن می شود.
بیماری های عفونی : یکی از بیماری های عفونی که باعث تعریق زیاد در هنگام خواب می شود بیماری سل می باشد، همچنین عفونت های باکتریایی مانند آبسه، استئومیلیت ( عفونت استخوان ) و اندوکاردیت نیز میتوانید دلیل تعرق زیاد در خواب باشد، از دیگر بیماریهایی که میتواند دلیل این اتفاق باشد تب مالت و بروسلوز می باشد.
انواع سرطان ها : از دیگر دلایلی که باعث عرق زیاد شبانه می شود وجود انواع سرطان می باشد، یکی از سرطان هایی که در آن عرق زیادی میکنید سرطان غدد لنفاوی و لوسمی ( نوعی سرطان خون ) می باشد، برای اطمینان از این مورد میتوانید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تحت معاینه قرار بگیرید.
اختلالات هورمونی : اختلالات هورمونی و افزیش تولید برخی از هورمون ها میتواند از دلایل تعریق زیاد باشد، همچنین کم کاری غده تیروئید نیز این علامت را به همراه دارد، زنان نیز در هنگام یائسگی دچار این مشکل می شوند و در هنگام خواب بیشتردچار گر گرفتگی شده و عرق می کنند.
بیماری اعصاب و روان : بیمار های عصبی مانند سکته مغزی، هیپررفلکسی، آسیب اعصاب خودکار و ... نیز از دلایل عرق کردن زیاد می باشد.

درمان تعریق شبانه

اگر متوجه این موضوع شدید که در حالت عادی و به طور مکرر دچار تعریق زیاد در خواب می شوید بهتر است با مراجعه به پزشک به دنبال علت ان باشید، زیرا عرق کردن غیر طبیعی در خواب میتواند هشداری برای بسیاری از بیماری ها باشد و بعد از اینکه متوجه شدیدعلت آن چیست میتوانید آن را درمان کنید.

همچنین سعی کنید تا با خرید تشک ماسب خوابی راحت را برای خود فراهم کنید، برای خرید تشک کمجا میتوانید به همین لینک مراجعه کنید.

همچنین با مطالعه مقاله تشک پد دار چیست اطلاعات خود را برای خرید تشک مناسب بالاتر ببرید.