راهنمای خرید تشک نوزاد و کودک

از موارد مهم که در زمان خرید سیسمونی توسط والدین بسیار به آن توجه می‌شود، تخت نوزاد می‌باشد. در کنار این وسیله خرید تشک نیز یکی از ضروریات این خرید محسوب می‌شود. نکته مهم در رابطه با این وسیله توجه بسیار به آن در زمان خرید می‌باشد. اغلب توجه والدین به نوع طرح و دیزاین تخت برای اتاق کودک می‌باشد. شاید کمترین توجه به انتخاب تشک نوزاد در این خرید وجود داشته باشد که بسیار امری ضروری در سلامت جسمی کودک محسوب می‌شود؛ بنابراین توصیه ما به والدین عزیز در زمان خریداری وسایل سیسمونی توجه به تشک مناسب برای نوزاد می‌باشد.

یک تشک خوب نه تنها زمان خواب را برای کودک شما دل‌چسب‌تر می‌کند بلکه از استخوان‌های در حال رشد او نیز محافظت می‌کند و به هنگام خواب نیز ایمنی کودک را حفظ می‌کند. اطمینان حاصل کنید که تشک تختی که مخصوص کودک است را انتخاب کرده‌اید. زیرا تشک نرم، ریسک خفگی و ابتلای کودک به سیدس (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) را بالا‌تر می‌برد. تشک هایی که برای کودکان بزرگ‌تر و افراد بالغ طراحی شده‌اند ممکن است استحکام کافی را نداشته باشند. در زمان انتخاب تشک های مخصوص نوزاد باید به موارد بسیاری توجه کنید و تنها تمرکز خود را بر روی قیمت و هزینه آن معطوف نکنید.

از موارد مهمی که در زمان خرید کالای خواب نوزاد می‌بایست به آن توجه شود ابعاد، اندازه، جنس و همچنین طرح‌های مختلف آن است؛ بنابراین با توجه به این ویژگی‌ها می‌بایست در زمان خرید تشک برای نوزادتان دقت کافی و لازم را داشته باشید.

در واقع اندازه تشک نوزاد شما باید طوری باشد که بتوانید آن را در تخت به‌ خوبی جاسازی کنید. ۴ سانتیمتر فاصله مناسبی برای ایجاد فاصله بین لبه های تشک با چهارچوب تخت می‌باشد. عدم رعایت این نکته و وجود فاصله باعث ایجاد مشکل درگیر کردن دست و پای نوزاد در لبه های تخت خواهد شد. توصیه می‌کنیم که به محکم و مقاوم بودن تخته ‌هایی که در زیر تشک جاسازی‌شده‌اند، نیز توجه کنید. نکته مهم بعدی جنس تشک می‌باشد.

مهم‌ترین نکته در زمان خرید هر نوع تشک  به‌ خصوص برای نوزادان توجه به مرغوبیت جنس به‌کار رفته در آن‌هاست. در واقع باید افراد کیفیت را فدای هزینه نکرده و توجه خود را به این امر بیشتر از موارد دیگر معطوف نمایند.

 

نکاتی درباره خرید تشک نوزاد و کودک

  • از مراکزی خریدِ، کالای خواب را انجام دهید که دارای اجناس باکیفیت و ضمانت باشند تا بتوانید در صورت ایجاد هرگونه مشکل به این مراکز مراجعه نمایید.
  • از میان طرح های فانتزی جدید می‌توانید با توجه به جنسیت نوزاد خود به خرید کالای خواب او اقدام کنید.
  • به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود از تشک‌های دست‌دوم و ارزان برای نوزادان استفاده شود.
  • در رابطه با تشک‌های گهواره دست دوم یا استفاده شده احتیاط کنید برخی تحقیقات رابطه‌ای بین تشک های دست دوم و افزایش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد گزارش کرده‌اند.
  • هر چندسال یک‌بار (۷ سال) به تعویض تشک‌های مخصوص نوزاد اقدام نمایید.
  • از خرید تشک‌های بادی صرف نظر کنید آن‌ها برای کودکان ایمن نیستند چرا که سطح نرم آن‌ها خطر خفگی برای کودکان دارد.